Jak vydat knihu v roce 2019: Návod pro začátečníky

book-pages-as-a-heart_925x

 

Vydat knihu nikdy nebylo jednodušší! V dnešní době už k tomu nepotřebujeme záštitu velkých a slavných vydavatelských domů (i když to je pořád ta nejjednodušší a často nejúčinnější varianta). Dneska si může vydat kdo chce co chce a úplně sám. Na knihu se pak postaví eshop, zpropaguje se na sociálních sítích a voilá, úspěšný spisovatel je na světě. Řečeno ve zkratce - stačí prostě jen udělat všechnu práci sám.

K tomu, abychom mohli dobýt spisovatelský svět, potřebujeme jen tři věci:
1. Nápad
2. Realizace
3. Finance

Nápad
Pro někoho to nejjednodušší, pro jiné to nejtěžší. Abychom mohli vydat knihu, musíme ji především napsat. Musíme mít nápad, ten musíme rozvést, sepsat, proškrtat, přepsat, zredigovat, zkorigovat, usměrnit, přidat, ubrat, nechat uležet a zkorekturovat. Můj nápad vznikal od první věty v prázdném Wordu až po údaje na poslední straně skoro rok. Jakmile jsem svůj nápad pochopila a věděla, kde začíná a končí, sepsala jsem ho během několika měsíců. 

Dobrá rada pro příště: Nechceme-li se stydět hned za první stránku, dejme raději své velkolepé dílo někomu ke korektuře.

Realizace
Máme překrásné literární dílo, ale co dál? Teď potřebujeme někoho šikovného, kdo nám knihu vysází. Kdo knize vtiskne duši. Kdo vybere správný font, správnou velikost písmen, správné rozvržení. Kdo ví, jak tlustý by měl být papír a jestli udělat tvrdou obálku. Kdo obálku třeba i navrhne. Kdo knížku doplní ilustracemi. Kdo umí připravit podklady pro tiskárnu. 

Se mnou na knížce spolupracovaly dvě šikovné umělkyně - ilustrátorka Petra Brabencová a grafička Hanka Melčová. Petruška vtiskla knížce duši a bez ní by to byla jen prázdná slovíčka. Udělala celý layout, vybrala barvy, nakreslila ilustrace, navrhla obálku a nápad převedla do indesignového světa. Hanka následně písmenka zakotvila, aby neutíkala,zapudrovala nedostatečnosti u obrázků a miminko připravila na svět.

Důležitou součástí realizace je výběr tiskárny. Pro tu svou jsem si vybrala tiskárnu FINIDR, která nejen tiskla třeba taky Harryho Pottera, ale dala mi nejlepší cenovou nabídku. 

Finance
Celý proces tvorby knížky něco stojí (pokud nemáte doma grafika a ještě vlastní tiskárnu). Mě to stálo dva a půl roku šetření do kasičky. Důležité je nezapomenout, že každý další zúčastněný člověk něco stojí. Nejdražší je pak tisk. Obecně platí, že čím více knížek vytiskneme, tím nižší je náklad na kus. Zároveň se ale velmi často tisknou první vydání v menším poštu kusů, aby se vyzkoušelo, zda se bude lidem kniha líbit, nebo aby se vychytaly poslední pravopisné chybičky. Důležité je nebát se zeptat na cenu několika tiskáren a vybrat si tu, která k vám promlouvá nejvíc. Pak si můžete nechat nacenit i řadu variací - počet kusů, tvrdost obálky, gramáž papíru. Nakonec vám vyjde jedna varianta, která bude ta pravá. 

Vydat knížku je vlastně hrozně jednoduché a pocit, když vám ji domů přivezou, čerstvě vonící z tiskárny (a když si ji nadaná spisovatelka sama z té palety složí), je k nezaplacení. Teď už ji jen dostat mezi lidi. A to bude taky určitě ohromná brnkačka.

 

VeronikaRei_logo_mini