Ahoj, já jsem Veronika a jsem roztržitá, teda multipotenciální


Přemýšlím u mytí nádobí (mém největším nezbytném relaxu) o tom, čím vším jsem kdy chtěla být. Co všechno mi šlo, co jsem dělala, vyzkoušela.
A taky o tom, s čím vším kvůli tomu bojuju. Jak se nedokážu jednoduše zařadit, napsat si bio na instáč, nalézt jedno své niche. Nejsem totiž jen jedno, jsem toho víc. Jsem multipotenciálka, dozvěděla jsem se to předvčírem a už se za to nestydím. Slyšela jsem o tom už před více než deseti lety, ale v té době jsem to smetla ze stolu - vždyť jsem toho zas tak moc neuměla a ještě jsem vůbec nevěděla, čím se budu živit. Taky jeden ze znaků multipulti.

Multi-co? Multipotenciál je člověk, který má více darů (třeba profesních). Lépe vám to vysvětlí Věra Svoboda Kučerová, odbornice na toto téma. Můžete si taky udělat test, pokud vás to zajímá víc, a má miniworkshop zdarma. Jo a toto není reklama, dávám to sem, protože to není z mé hlavy a nechci předstírat, že ano.

Mě to zajímá proto, že konečně začínám chápat... SEBE.
Proč mám chuť pořád začínat nové věci, ale nedokážu je dokončovat.
Proč přelítávám od jednoho ke druhému a mám roztříštěnou pozornost.
Proč nedokážu postupovat podle různých zaručeně ověřených metod, jak plánovat práci, čas, sebe, život, věci, vesmír, den, noc, efektivitu. Proč si nedokážu vybrat, když se mám rozhodnout mezi dvěma projekty, kterým bych se chtěla věnovat teď hned. Protože současný svět a tyhlety metody jsou pro takzvané specialisty, tedy lidi, kterým jde skvěle jedna věc, jedno živobytí, dokáží jít do hloubky.

Píšu o tom ne proto, že bych byla najednou expert na nové téma (což ale multipotenciálky často bývají, protože se rychle učí), ale proto, abych se zase nevrhla do něčeho nového. Při mytí nádobí jsem totiž dospěla k tomu, že bych o tom přeci mohla napsat knížku! A když začnu se zápisky už dnes, za půl roku budu mít zmapovanou tuto cestu i s tipy a triky, které mi (ne)fungovaly. Jenže knih mám rozepsaných asi jenom pět a momentálně se nemůžu rozhodnout mezi dvěma, kterou psát. A protože jsem se od nového roku pustila do psaní tohoto blogu, dává smysl jako rozumný krok na cestě, jak se nezahltit a ty svoje multi dary pochopit a nechat vzkvétat, vám o tom vyprávět právě tady. Třeba se mezi vámi taky najde někdo, kdo o tom potřeboval slyšet. Kdo si díky tomu začne připadat konečně NORMÁLNÍ, kdo pochopí, proč mu některé věci jdou jinak. Třeba nám díky tomu poporoste sebevědomí a sebehodnota. 

Protože SEBEROZVOJ je jedním z témat mé letošní nástěnky snů a toto téma k tomu rozhodně patří.